شعار سازمان بهداشت جهانی درسال 2017

شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2017

(افسردگی ، بیایید صحبت کنیم )

سازمان جهانی بهداشت همه ساله به مناسبت روز جهانی بهداشت (7 آوریل مصادف با  18 فروردین ) با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم تمرکز اقدامات و فعالیت ها یکی از موضوعات مبتلا به جوامع را انتخاب می کند . شعار سال 2017 این سازمان به افسردگی می پردازد .

اطلاعات در مورد افسردگی :

در سرتاسر جهان اختلالات روانی شایع در حال افزایش است . طی سالها 2013-1990 تعداد افرادی که از افسدگی یا اضطراب رنج می برند نزدیک به 50 در صد افزایش یافته است وبه تنهایی 10 در صد از سالها عمر از دست رفته ، بعلت ناتوانی را در جهان به خود اختصاص  داده است . در شرایط غیر منتظره و کشمکشهای پیش رو یک نفر از هر پنج نفر در معرض خطر افسردگی و اضطراب قرار دارند . افسردگی خطر ابتلا به دیگر بیماریهای غیر واگیر ، مانند دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد . افسدرگی پس از زایمان در زنان باردار می تواند در روند رشد نوزادان تاثیر داشته باشد . در بسیاری از کشورهای جهان حمایت و پشتبانی در تمام اوقات ، برای افراد مبتلا به اختلالات روانی بسیار کم است یا وجود ندارد . حتی در کشور های با در آمد بالا حدود 50 در صد از افراد مبتلا به افسردگی درمان نمی شوند . عدم درمان اختلالات روانی شایع ، هزینه های بالا اقتصادی را به بار می اورد : شواهد  جدید از یک مطالعه انجام شدخه به سفارش WHOنشان می دهد که افسردگی و اختلالات اضطرابی به تنهابب سالیانه هزینه ای بیش از یک تریلیون دلار دارد . شایعترین اختلالات سلامت روان با هزینه ای نسبتا کم قابل پیشگیری و درمان هستند .

اهداف سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با افسردگی :

آگاهی عمومی بهتر در خصوص افسردگی ، دلایل و پیامد های ممکن آن (از جمله خودکشی) و عواملی که به آن کمک می کند ویا برای پیشگیری و درمان آن به کار رود پشتیبانی افراد مبتلا به افسردگی جویای کمک ( تیم درمانی – خانواده – دوستان – و همکاران )

تغریف افسردگی :احساس غم پایدار و کاهش تمایل به انجام کارهایی که فرد بصورت معمول از آن لذت مبرد که با ناتوانی در انجام وظایف روزمره ، حداقل به مدت دوهفته بطول انجامد .

علائم افسردگی :

خستگی و کاهش انرژی

تغییر در اشتها بصورت پر خوری عصبی و یا کاهش اشتها

کاهش یا افزایش خواب

اضطراب

کاهش تمرکز

بی قراری و ناآرامی 

احساس گناه بی ارزشی و یا درماندگی

افکار خود آزاری ویا تمایل خودکشی

 

سازمان بهداشت جهانی ، سه گروه را به عنوان افراد در معرض خطر معرفی کرده است :

1-نوجوانان وجوانان 2- زنان در سنین باروری (بویژه پس از زایمان ) 3- سالمندان (بالای 60 سال )

افسردگی یک اختلال روانی شایع است که افراد در تمام سنین ،در تمام سطوح زندگی و تمام کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد فقر ، بیکاری ، اتفاقات زندگی مانند مرگ عزیزان ، بهم خوردن یک رابطه عاطفی ، بیماری جسمی و مشکلات ناشی از مصرف الکل و سوءکصرف مواد ، منجر به افزایش خطر ابتلا به افسردگی می شود . افسردگی باعث اضطراب شده و می تواند روی توانایی افراد برای انجام ساده ترین کارها ی روزمره اثر گذاشته و حتی گاهی اوقات منجر به انجام پیامدهای ویران کننده در روابط خانوادگی و دوستان شود . افسردگی درمان نشده می تواند مانع کار کردن و روابط خانوادگی و زندگی افراد شود در بدترین حالت ، افسردگی می تواند منجر به خود کش شود . راههای پیشگیری  و درمان افسردگی شامل : صحبت کردن (مشاوره –گفتگو ) ،دارو های ضد افسردگی یا ترکیبی از این دو باشد . صحبت کردن با افراد مورد اعتماد می تواند اولین قدم به سمت بهبود افسردگی باشد .